مَن رَدَّ عَن عِرضِ اَخيهِ المُسلِمِ وَجَبَت لَهُ الجَنَّةُ اَلبَتَّةَ هرکس آبروي مؤمني را حفظ کند، بدون ترديد بهشت بر او واجب شود. پيامبر اکرم
 
Tabriz Notary  
 امروز جمعه 24 ارديبهشت 1400

مناسبتهای ویژه

  بازدیدکنندگان آنلاین: 139 نفر


عضویت در کانال رسمی کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی در تلگرام
گواهی امضای الكترونيک
کمیسیون حقوقی و وحدت رویه
لیست مراکز درمانی طرف قرارداد
دانلود نرم افزار تلفن اسناد رسمی استان آذربایجان شرقی
دانلودها و راهنماها
دانلود فرمهای ارزش معاملاتی املاک
دانلود نرم افزار AnyDesk
     اخبار ...

لزوم ثبت نقل و انتقال معاملات خودرو در دفاتر اسناد رسمي

           [ تاریخ انتشار: 1400/01/21 -  کد: 915 ]

لزوم ثبت نقل و انتقال معاملات خودرو در دفاتر اسناد رسمي


 

به گزارش روابط عمومي اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربايجان شرقي، محمد افخمي مديرکل ثبت استان بر ضرورت تنظيم سند خودرو و نقل و انتقالات آن در دفاتر اسناد رسمي تأکيد کرد و گفت : به موجب ماده1287 قانون مدني ايران و ماده 29 قانون تخلفات رانندگي و ماده 4 آيين­ نامه ماده مذکور و ساير قوانين و مقررات جاري  تنظيم اسناد نقل و انتقال خودرو فقط در صلاحيت دفاتر اسناد رسمي مي باشد.

وي گفت بر اساس ماده 29 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي، نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمي انجام مي شود، دارندگان وسايل نقليه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسايل مذکور در دفاتر اسناد رسمي، ابتدا به ادارات راهنمايي و رانندگي يا مراکز تعيين شده از سوي راهنمايي و رانندگي براي بررسي اصالت وسيله نقليه، هويت مالک، پرداخت جريمه ها و ديون معوق و تعويض پلاک به نام مالک جديد مراجعه نمايند. وي همچنين افزود: برابر ماده42 قانون ماليات بر ارزش افزوده دريافت ماليات نقل و انتقال  بر عهده دفاتر اسناد رسمي مي باشد.

افخمي گفت: با توسعه ثبت رسمي در کشور نزاع‌ها کمتر خواهد شد و مراجعه به دادگاه‌ها کاهش خواهد يافت. وي خاطرنشان کرد: درباره معاملات خودرو قانون به صراحت اعلام نظر کرده است که ثبت نقل و انتقالات در دفاتر اسناد رسمي انجام شود.

مدير کل ثبت اسناد و املاک آذربايجان شرقي گفت پس از ثبت معامله در دفاتر اسناد رسمي چنانچه دعوايي به وقوع انجامد، طرفين دعوا ملزم به رعايت سند هستند و سند رسمي که در دفاتراسناد رسمي ثبت شده لازم الاجرا و در حکم دادنامه دادگاه مي باشد.

وي تنظيم سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمي را بر اساس قانون الزامي دانست و گفت تا زماني که قانون جديدي در اين زمينه ارائه نشده باشد بايد بر اساس آن عمل شود.

افخمي در پايان افزود: وظيفه ما در اين خصوص  اطلاع رساني حقوقي صحيح به مردم و آگاهي دادن از عواقب عدم تنظيم سند رسمي انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمي مي باشد.
   نظرات خوانندگان محترم:


نوشتن موارد ستاره دار ( نام و نام خانوادگی ، شماره دفترخانه ، نظر ) اجباری است.
 
 
     *   نام و نام خانوادگي و شماره دفترخانه:
         آدرس ایمیل ( پست الکترونیکی ) :
*   نظر :           
  
      

 
    صفحه اصلی
    پست الکترونیکی
    کنترل پنل
    اسناد رسمی آذربایجان شرقی
    تماس با ما


  کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی - کلیه حقوق محفوظ می باشد © 2021
 
 © 2021 The Notaries Association of East Azerbaijan - All Rights Reserved.
  Website Developed by EAZ-Notary IT