از رستگاري مرد است كه دارائي خود را از راه حلال فراهم سازد. حضرت علي ع
 
Tabriz Notary  
 امروز ﺳﻪشنبه 7 بهمن 1399

مناسبتهای ویژه

  بازدیدکنندگان آنلاین: 54 نفر


عضویت در کانال رسمی کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی در تلگرام
گواهی امضای الكترونيک
کمیسیون حقوقی و وحدت رویه
لیست مراکز درمانی طرف قرارداد
دانلود نرم افزار تلفن اسناد رسمی استان آذربایجان شرقی
دانلودها و راهنماها
دانلود فرمهای ارزش معاملاتی املاک
دانلود نرم افزار AnyDesk
     اطلاعيه ها ...

نظرکانون سردفتران ودفترياران استان آذربايجان شرقي درخصوص حق التحريراسنادغيرمنقول

           [ تاریخ انتشار: 1399/03/13 -  کد: 749 ]

نظرکانون سردفتران ودفترياران استان آذربايجان شرقي درخصوص حق التحريراسنادغيرمنقول

                                                                       بسمه تعالي   
در پي سوالات مکرر همکاران محترم در خصوص نامه شماره 99/27284 مورخه 1399/2/23 صادره از معاونت محترم اداره کل امور اسناد و سردفتران و نامه شماره 99/104/4270مورخه 1399/2/28 اداره کل محترم ثبت اسناد و املاک استان آذربايجان شرقي منتشره در فضاي مجازي نظر حقوقي اين کانون جهت استحضار همکاران شريف به شرح ذيل اعلام ميگردد:

1-  با عنايت به اينکه طبق ماده 54 قانون دفاتر اسناد رسمي مصوب 1354 تعيين حق التحرير دفاتر اسناد رسمي صرفا در صلاحيت قوه محترم قضائيه بوده و در بخشنامه شماره 99/4353مورخه 1399/1/18تعرفه حق التحرير دفاتر اسناد رسمي منتشره در روزنامه رسمي کشور که به تاييد رياست محترم قوه قضائيه رسيده و معظم له با استحضار و اشراف کامل به مفاد تبصره 3 ماده 64 قانون مالياتهاي مستقيم مصوب 1394 و آراي ديوان عدالت اداري با وقوف به وجود شبهات موجود در موضوع ، مبناي محاسبه حق التحرير اموال غير منقول را ماخذ کل ارزش معاملاتي املاک اعلام نموده است ؛ نه درصدي از آن ، بديهي است نظر رياست محترم قوه قضائيه براي تمامي زير مجموعه هاي آن قوه علي الخصوص ديوان عدالت اداري و سازمان ثبت اسناد و املاک و آراء و بخشنامه هاي صادره از آنها تفوق داشته و لازم الاجراء و فصل الخطاب است.
2-  مستفاد از ماده 29 قانون دفاتر اسناد رسمي ، سردفتران موظف به رعايت بخشنامه هاي صادره از مقامات ذيصلاح مي باشند و برابر اصول و قواعد کلي حقوق اداري، صدور بخشنامه صرفا در صلاحيت عالي ترين مقام قوه مربوطه و سازمان متبوعه ميباشد.
با بذل توجه به موارد فوق و توجها به مفاد بخشنامه موضوع کد 555مجموعه بخشنامه هاي ثبتي، نظريه معاونت محترم اداره کل امور اسناد در تعارض با بخشنامه رياست محترم قوه قضائيه و فاقد وصف بخشنامه ميباشد.
با عنايت به مراتب فوق الاشعار و ساير دلائل متقن ، به نظر اين کانون محاسبه حق التحرير اموال غير منقول کماکان بر مبناي صد در صد ارزش معاملاتي مي باشد.
                                    ( روابط عمومي کانون سردفتران و دفترياران استان آذربايجانشرقي)
   نظرات خوانندگان محترم:

نام :   زينب عالي نژاد - دفترخانه 213 تبريز     تاریخ و زمان ارسال :   1399/03/13   13:58:10
نظر:   با سلام و احترام و ضمن قدرداني و تقدير و تشکر از رياست محترم کانون سردفتران و دفترياران آذربايجان شرقي و هيت مديره محترم کانون ، اميدورايم که نظر کانون محترم در خصوص حق التحرير اسناد غير منقول به عنوان وحدت رويه بين همکاران عزيز اعمال گردد .


نام :   دفترخانه ؟ عجب شير     تاریخ و زمان ارسال :   1399/03/17   12:32:05
نظر:   سلام - اگر همه همکاران عزيز بنا به وظيفه ذاتي خود از رويه واحدي پيروي کنند مثل 100درصد ماخذ ، يقينا موفقيت حاصل خواهد شد . نظر کانون بسيار بجا وشايسته صادر گرديده است .


نام :   دفترخانه اي از عجب شير     تاریخ و زمان ارسال :   1399/03/17   12:35:22
نظر:   خودداري نمودن مناطق ثبتي در صدور بخشنامه تكليفي به دفاتر اسناد رسمي کد ???- اغلب مشاهده ي شود كه مناطق ثبتي بر طبق درخواست ادارات ونهادهاي مختلف مبادرت به صدور بخشنامه نموده وضمن ان در ارتباط با خواسته ، تكاليفي به دفاتر اسناد رسمي محول مي نمايند ، لذا بدين وسيله اعلام مي گردد كه در آينده از صدور اين قبيل بخشنامه ها خودداري ودر صورت مشاهده مسئول امر تحت پيگرد قرار خواهد گرفت . بديهي است ادارات كل ثبت مناطق مي توانند در هر مورد جريان را به سازمان ثبت يا ادارات كل مربوطه در مركز گزارش تا اتخاذ تصميم گردد. ( بخشنامه شماره ???? – س / ? مورخ ??/??/?? صادره از سوي آقاي سيد رضا زواره اي معاون قوه قضائيه ورئيس سازمان ثبت اسناد واملاك كشور )


نام :   رسول شيرازي     تاریخ و زمان ارسال :   1399/03/18   12:12:43
نظر:   در حالي که جميع ادارات و سازمانها به دليل مشکلات ناشي از کرونا از زير مجموعه خود حمايت هاي مختلف مي کنند جاي بسي تاسف است که برخي مسئولين سازمان ثبت اسناد و املاک به جاي تقدير و تشکر از دفاتر به خاطر حضور در سر کار در ايام کرونائي اب در هاون مي کوبند و با طرح قضيه 36 درصد بر حق الثبت ماخوذه ان را بر حق التحرير تعميم داده و بر عليه دفاتر دست به اقدام مي زنند و حمايت از تصمصم دولتي مي کنند که از طريق حق الثبت جيب مردم را خالي و لاکن دفاتر را به بيگاري مي کشند.لذا بنظر مي رسد سران دفاتر اين ذلت را قبول نکنند تا فرجي حاصل شود .


نوشتن موارد ستاره دار ( نام و نام خانوادگی ، شماره دفترخانه ، نظر ) اجباری است.
 
 
     *   نام و نام خانوادگي و شماره دفترخانه:
         آدرس ایمیل ( پست الکترونیکی ) :
*   نظر :           
  
      

 
    صفحه اصلی
    پست الکترونیکی
    کنترل پنل
    اسناد رسمی آذربایجان شرقی
    تماس با ما


  کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی - کلیه حقوق محفوظ می باشد © 2015
 
 © 2015 The Notaries Association of East Azerbaijan - All Rights Reserved.
  Website Developed by EAZ-Notary