هيچ گنجي چون دانش نيست و هيچ زيوري چون فرهنگ. حضرت علي ع
 
Tabriz Notary  
 امروز ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399

مناسبتهای ویژه

  بازدیدکنندگان آنلاین: 174 نفر


عضویت در کانال رسمی کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی در تلگرام
گواهی امضای الكترونيک
کمیسیون حقوقی و وحدت رویه
لیست مراکز درمانی طرف قرارداد
دانلود نرم افزار تلفن اسناد رسمی استان آذربایجان شرقی
دانلودها و راهنماها
دانلود فرمهای ارزش معاملاتی املاک
دانلود نرم افزار AnyDesk
     اطلاعيه ها ...

واکنش رئيس سازمان ثبت به احتمال گران شدن تعرفه دفاتر اسناد رسمي

           [ تاریخ انتشار: 1398/06/13 -  کد: 652 ]

 واکنش رئيس سازمان ثبت به احتمال گران شدن تعرفه دفاتر اسناد رسمي

رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره ابلاغ تعرفه‌هاي جديد دفاتر اسناد رسمي توضيحاتي را ارائه کرد و گفت: متناسب‌هاي سازي تعرفه‌ها، حتماً به معناي افزايش قيمت نيست.

ذبيح‌الله خدائيان در گفت‌وگو با خبرنگار قضايي خبرگزاري تسنيم درباره گران شدن تعرفه‌هاي کانون سردفتران و دفترياران اظهار کرد: اينکه گفته مي‌شود تعرفه‌ها گران مي‌شود را تاييد نمي‌کنم! سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طبق قانون موظف است هر چهار سال يکبار در تعرفه‌هاي سردفتران اسناد رسمي بازبيني و آن را متناسب‌سازي کند.

رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بيان اينکه تعديل تعرفه‌ها به معناي افزايش يا کاهش قيمت‌ها نيست، افزود: کار کارشناسي روي تعرفه‌ها صورت مي‌گيرد و اگر لازم باشد، قيمت‌ها متناسب با تورم افزايش مي‌يابد يا اصلاً افزايش نمي‌يابد؛ اينکه برخي در فضاي مجازي مانور مي‌دهند که قرار است تعرفه‌هاي دفاتر اسنادي رسمي گران شود، درست نيست.

خدائيان گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اقدامات کارشناسي لازم را انجام داده و ممکن است در برخي موارد نياز باشد، قيمت‌ها افزايش يابد و در برخي موارد نيز افزايش نيابد؛ متناسب‌سازي تعرفه‌ها به هيچ وجه به معناي افزايش مطلق قيمت‌ها نيست بلکه بايد با توجه به شرايط کشور، قيمت‌ها متناسب شود.

معاون رئيس قوه قضائيه تاکيد کرد: متناسب‌سازي بايد به گونه‌اي باشد که نه فشاري بر مردم شود و نه به گونه‌اي باشد که برخي دفاتر نتوانند ادامه حيات بدهند؛ دفاتر اسناد رسمي کارمند دارند و اين کارمندان نيز متناسب با رشد تورم بايد حقوق‌شان افزايش يابد و هزينه‌هاي ديگري نيز وجود دارد و همه دفاتر نيز اين طور نيست که درآمدهاي نجومي داشته باشند.

خدائيان گفت: برخي دفاتر هستند که در اداره دفتر خود مانده‌اند و برخي دفاتر نيز وجود دارند که به خاطر ارتباطات‌شان يا هر علت ديگري، درآمدهاي زيادي کسب مي‌کنند اما همه اين طور نيست؛ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بررسي‌هاي خود نه پايين و نه بالا را در نظر نمي‌گيرد بلکه يک ميانگيني را مد?نظر قرار مي‌دهد تا هم فشاري بر مردم وارد نشود و هم امکان ادامه فعاليت دفاتر وجود داشته باشد.

وي افزود: کارگروه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حال بررسي پيشنهادهاست و به محض اينکه قطعي شود، اعلام مي‌کنيم.
   نظرات خوانندگان محترم:

نام :   دفتر ??     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/13   22:00:04
نظر:   افزايش تحرير اسناد غيرمالي مثل وکالت فروش املاک و اقرار و تعهد و گواهي عدم انجام معامله و اجاره نامه و وصيت و اخطاريه و عزل و استعفاي وکيل و خدمات ثبتي لازم و ضروري است و تقسيم اسناد و تعيين سقف براي درامد با در نظر گرفتن جميع شرايط و نظارت و بازرسي از دفاتر متخلف خصوصا در قسمت اسناد اتومبيل


نام :   مجيد طالبي دفتر 6مراغه     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/14   08:18:23
نظر:   با سلام و ارزوي قبولي عزاداري ها با توجه به محدوديت هاي سردفتر از نظر اجتماعي و جوابگو بودن تقريبا به تمام ادارات و اشتغال زايي از طريق استفاده از پرسنل مي طلبد تعرفه هايي کارشناسانه و عقلايي و سنجيده وبر گرفته از نظرهاي سران دفاتر صورت بگيرد نه احساسي و يک جانبه گرايانه هم مردم در نظر باشد هم دفاتر در نظر باشد دقت شود دفاتر هم از مردم است .


نام :   شجاع الدين آقامحمدي دفتر179     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/14   09:00:20
نظر:   بله تنهاراه تقسيم عادلانه حق التحريراست.


نام :   ?? اراک     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/14   09:05:13
نظر:   با سلام .تنها و تنها راه تقسيم عادلانه اسناد است که نه در حق کسي اجحافي شود و نه اينکه متهم به نجومي گيران باشيم .


نام :   کبري شهبازي دفتر اسنادرسمي ???کرمانشاه     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/14   12:29:54
نظر:   باسلام ضمن گلايه از تاخير اعلام تعرفه ها که برابر قانون هر?سال يکبار بايد متناسب سازي شود تعرفه اسناد قطعي غيرمنقول بايد برمبناي قيمت واقعي ملک واساس آيه شريفه کاتبوا بالعدل استانداردسازي شود قطعا کسي که ملک يک ميلياردي معامله ميکندوحق کميسيون چند درصدي قيمت ملک به بنگاه معاملاتي ميدهد معسر وناتوان نيست وعادلانه تعرفه برمبناي قيمت واقعي دفاتر هست


نام :   نام محفوظ سردفتر اسناد رسمي     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/14   13:03:02
نظر:   تعيين سقف حق التحرير براي تقسيم عادلانه درآمد، صد در صد لازم است، چرا که اين کار علاوه بر ايجاد شرايط مناسب براي دفاتر کم درآمد، زمينه هاي بروز تخلفات احتمالي و ارتباط ناسالم بعضي از دفاتر با بنگاه‌ها و دلالان را نيز مسدود مي کند. سازمان ثبت نيز با بررسي آمار اسناد تنظيمي و تحرير دفاتر کل کشور، از وضعيت نابسامان اقتصادي بعضي از دفاتر و تقسيم ناعادلانه درآمد اطلاع کامل دارد. انشاالله با تعيين سقف درآمد، عدالت نسبي برقرار شود. البته حق التحرير بعضي از اسناد بعد از گذشت ? سال واقعا جوابگوي هزينه ها نيست. به عنوان مثال حق التحرير اسناد قطعي غيرمنقول واقعا مضحک هست. قيمت منطقه بندي اکثر قريب به اتفاق املاک در شهر ما کمتر از ده ميليون ريال است. مثلاً در همين اواخر استعفاي که از دارايي بابت شش دانگ يک زمين ??? متري گرفتيم، قيمت منطقه بندي آن را دارايي ده هزار ريال اعلام کرده است. با اين وضعيت اکثر قريب به اتفاق اسناد ملکي ما حق التحرير آن شست هزار تومان مي شود. من با اين شصت هزار تومان چه کار مي توانم بکنم. من حق حيات ندارم؟ در اين جامعه با اين تورم کمرشکن زندگي نمي کنم؟ چقدر از اين شصت هزار تومان براي من مي ماند؟ اجاره، آب و برق و گاز و تلفن و ... هم به قيمت 4 سال پيش حساب مي شود؟ واقعا از سازمان ثبت عاجزانه درخواست مي کنيم با تعيين سقف حق التحرير به اين اوضاع اسفناک و دردآور پايان بدهد و راه هرگونه زد و بند بعضي از دفاتر با دلالان را ببندد. ممنون و متشکر.


نام :   خالد حيدري ??? تبريز     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/15   12:08:04
نظر:   با سلام بنده نيز تنها راه معقول را تقسيم عادلانه اسناد دولتي و غير دولتي و تعين سقف تحرير ميدانم والا وقتي که اسنادي جهت تنظيم وجود ندارد افزايش تعرفه چه درد ي را دوا ميکند چون هم عدالت بر قرار ميشود و هم جلوي بسياري از تخلفات گرفته ميشود فقط با صدور يک بخشنامه معضل بزرگ دفاتر حل ميشود به اميد آن روز


نام :   نادر شعبانپور سردفتر اسناد رسمي ??? تبريز     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/15   12:45:51
نظر:   سلام و درود بر روح پاک تمام کشته شدگان راه حق و عدالت و با آرزوي پيروي کردن از مرام و مسلک تمام رادمردان و آزديخواهان به حق دنيا و عرض ادب و احترام خدمت تمام کارکنان و عوامل زيرمجموعه قوه قضائيه به ويژه سردفتران و دفترياران اول و دوم و کارمندان شريف و صاحب عزت نفس و کرامات انساني ???????? اينجانب نادر شعبانپور سردفتر اسناد رسمي شماره ??? تبريز در راستاي بهبود وضعيت درآمدي و معيشتي و اقتصادي و داشتن احساس غرور و عزت نفس دفاتر اسناد رسمي در سراسر کشور ، سه پيشنهاد کاملا راهبردي و عملي را خدمتتان مکتوب ميدارم پيشنهاد اول : کليه دفاتر اسناد رسمي حق التحرير تمامي اسناد بيع قطعي منقول و غير منقول و همچنين اسناد وکالت فروش اموال منقول و غير منقول را از قيمت واقعي مورد معامله ، با همين تعرفه مصوب سال ???? محاسبه و اخذ نمايند و در خصوص تمامي اسناد غير مالي از قبيل رضايت و تعهد و اقرار و گواهي امضاء و عزل وکيل و استعفاء از وکالت و فک رهن و فسخ و صدور اخطاريه فعلا براي سال ???? مبلغ يکصد هزار تومان اخذ شود و هر ساله اين مبلغ پنجاه هزار تومان افزايش پيدا کند و در کنار تمام اين اقدامات صد البته بايد قانون تقسيم اسناد تمام بانکهاي دولتي و غيردولتي به درستي اجرا و اعمال شود تا تمام دفاتر بتوانند به طور مساوي از تنظيم اينگونه اسناد متمع و متمکن شوند. پيشنهاد دوم : تقسيم عادلانه حق التحرير در تمامي استانها و شهرستانها بسته به تراکم مراجعات براي تنظيم اسناد رسمي اعمال و اجرا شود بعنوان مثال براي دفاتر اسناد رسمي شهر تبريز مبلغ پنجاه ميليون تومان را مد نظر قرار دهند و اداره محترم ثبت اسناد و املاک کنترل دقيق داشته باشد ، هر دفترخانه اي که حق التحرير آن در طول ماه به پنجاه ميليون تومان ميرسد سامانه تنظيم اسناد آنرا مسدود کند تا دفاتر ديگر تبريز نيز به آن سقف برسند و سپس محدوديت آن ماه را بردارد. پيشنهاد سوم : افزايش عادلانه و‌کارشناسي شده تعرفه دفاتر اسناد رسمي به صورت سالانه با توجه به تورم نجومي دو سال قبل و سالهاي آتي والسلام و عليکم و رحمه الله پانزدهم شهريور ماه سنه هزار و سيصد و نود و هشت شمسي نادر شعبانپور سردفتر فعلي دفتر اسناد رسمي ??? تبريز


نام :   بهروز رحمتي سردفتر 12 مراغه     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/16   12:55:01
نظر:   باسلام و تشکر از نظرات دوستان و زحمات هيات مديره محترم و پرتلاش کانون استان آذربايجان شرقي علي الخصوص آقايان جبارزاده و و کوزه گري : به نظرميرسد سازمان ثبت با وجود سامانه ثبت آني به آساني ميتواند مشکلات دفاتر اسناد رسمي رو حل کنه : 1- تقسيم اسناد دولتي 2- تقسيم اسناد بانکي اعم از خصوصي و دولتي 3- تعيين سقف براي درامد دفاتر با توجه به ميانگين درامد دفاتر هر شهر 4- افزايش تعرفه ها متناسب به تورم اعلامي 5- تعيين تعرفه براي اسناد قطعي غيرمنقول برمبناي قيمت واقعي ملک يه مثلا ده يا بيست برابر قيمت منطقه اي دارايي 6- بازرسي کانون از دفاتر 7- استقلال واقعي کانون از هر لحاظ اعم از مالي و حقوقي از سازمان ثبت


نام :   دفترخانه اي از عجب شير     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/17   10:05:36
نظر:   تنها راه نجات وتنها چاره کار ، قطعا" (توزيع عادلانه درامد ) بين دفاتراسناد رسمي است . تعيين سقف حق التحرير در سيستم الکترونيک ثبت آني ، بهترين راه حل در حوزه هاي ثبتي است . افزايش تعرفه صرفا" به نفع تعداد در اقليت دفاتر پردرامدکشور است .


نام :   علي مصري زاده -2 اسکو     تاریخ و زمان ارسال :   1398/06/24   08:54:47
نظر:   با سلام.اگر هيچ تغييري هم در تعرفه انجام نشود يک تغيير کاملاً ضروري است آن هم محاسبه حق التحرير اسناد غيرمنقول براساس قيمت واقعي ملک است چون اين تعرفه واقعاً بسيار ناچيز بوده و در مقايسه با يک بنگاه معاملاتي املاک اصلاً در شان دفاتر اسناد رسمي و سازمان ثبت اسناد نيست. متن و محتواي سند هم از لحاظ شرعي محل اشکال مي باشد.


نام :   احمديان     تاریخ و زمان ارسال :   1398/07/07   13:25:17
نظر:   با سلام در صورت تعيين سقف درامد يکسان براي دفاتر از بسياري از تخلفات نيز خودبخود گرفته ميشود خصوصا اسناد اتومبيل که الحمدلله باب شده و روز بروز دفاتري که اسناد سفيد نگه ميدارند اضافه مي شود


نام :   دفترخانه عجبشير     تاریخ و زمان ارسال :   1398/08/04   11:45:10
نظر:   باسلام و تهيات خدمت دوستان بزرگوار :بايد به عرضتان برسانم هيچ راهي بهتر از تقسيم عادلانه حق التحرير دفاتر اسناد وجود ندارد چون در اين صورت جلوي خيلي از ناهنجاريها گرفته مي شود .يا يک راه بهتر از اين هم وجود دارد که به نظر مي آيد همکاراني که در آمد خوبي دارند هميشه با اين راه مخالف بودند و هستند .آن هم دريافت حقوق از دولت مي باشد .حق التحرير هم مثل حق الثبت به حساب مشخصي از سازمان واريز بشود و سازمان بين سران دفاتر و دفترياران تقسيم عادلانه نمايد.


نام :   سردفتر اسناد رسمي     تاریخ و زمان ارسال :   1398/08/18   21:06:17
نظر:   دوستان عزيز سلام، تمامي اين مشکلات ناشي از افزايش بي رويه ي تعداد دفاتر اسناد رسمي در سالهاي گذشته بوده است که متاسفانه آثار منفي و مخربش تا به امروز مشهود است، و اما دوستان عزيز اگر قرار است حق التحرير همه يکسان باشد اين خود عين بي عدالتي است، اينجانب ?? سال سابقه ي کار داشته و مدام تلاش نموده ام که با علم و سابقه ي خوب و امانت داري جذب مشتري نمايم حال بايد درآمدم با همکارم که هيچ تلاشي نکرده يکسان باشد؟!


نام :   ا. ه     تاریخ و زمان ارسال :   1398/10/11   18:28:25
نظر:   با سلام و خسته نباشيد خدمت همکاران خصوصا کانونيهاي معزز. اين همکاراني که در مورد تقسيم عادلانه ( بخوانيد سوق کشور به سوي سيستم سوسياليزم - کمونيستي ) اسناد فعاليت ميکنن و به سلامتي هم موفق شده اند چرا در مورد ماده ?? قانون ثبت اسناد و املاک که بيان داشته «از درآمد حاصل از حق‌الثبت، صاحبان دفتر و دفتريار‌ها به ترتيب زير سهم خواهند برد ... » اقدامي بر نمي دارند؟ لطفا اطلاع رساني بکنيد يا حذف شده يا اجرا نمي شود. اگر حذف شده مستندا اعلام بکنيد و اگر پيگيري براي اجرا نمي شود نيز اطلاع رساني شود و از طرفي ديگر در عجبم اگر اين همکاران اين همه پشتکار دارند چرا تلاشي براي افزايش حق التحرير اسناد قطعي بي تفاوتند؟


نوشتن موارد ستاره دار ( نام و نام خانوادگی ، شماره دفترخانه ، نظر ) اجباری است.
 
 
     *   نام و نام خانوادگي و شماره دفترخانه:
         آدرس ایمیل ( پست الکترونیکی ) :
*   نظر :           
  
      

 
    صفحه اصلی
    پست الکترونیکی
    کنترل پنل
    اسناد رسمی آذربایجان شرقی
    تماس با ما


  کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی - کلیه حقوق محفوظ می باشد © 2015
 
 © 2015 The Notaries Association of East Azerbaijan - All Rights Reserved.
  Website Developed by EAZ-Notary