ماه شعبان المعظم و اعياد مبارک شعبانيه بر تمامي شيعيان مبارک باد
 
Tabriz Notary  
 امروز چهارشنبه 5 تير 1398

مناسبتهای ویژه

  بازدیدکنندگان آنلاین: 198 نفر


عضویت در کانال رسمی کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی در تلگرام
گواهی امضای الكترونيک
کمیسیون حقوقی و وحدت رویه
لیست مراکز درمانی طرف قرارداد
دانلود نرم افزار تلفن اسناد رسمی استان آذربایجان شرقی
دانلودها و راهنماها
دانلود فرمهای ارزش معاملاتی املاک
دانلود نرم افزار AnyDesk
     اخبار ...

متن سخنراني دکتر متين دفتري وزير وقت دادگستري هنگام افتتاح کانون سردفتران در سال 1316

           [ تاریخ انتشار: 1397/07/27 -  کد: 525 ]

متن سخنراني دکتر متين دفتري وزير وقت دادگستري هنگام افتتاح کانون سردفتران در سال 1316

خواندن و به خاطر سپردن متن اين سخنراني به تک تک سردفتران و دفترياران عزيز توصيه موکد مي شود 

 آقايان :

       جاي بسي خوشوقتي است که امروز مدارج اجرائي قانون سردفتران بقدر لزوم طي شده و ميتوانم کانون سردفتران و دفترياران را رسما افتتاح کنم.

        ايجاد ثبت اسناد و املاك با اين پايه که در اکثر کشورهاي راقيه [1] هنوز وجود ندارد يکي از هزاران اصلاحات اساسي است که ..... در اين کشور به يادگار خواهد ماند.

        اين اصلاح بزرگترين وثيقة امنيت قضائي است و به آن دوره هرج و مرجي که در اسناد و دعاوي مردم حکمفرما بود خاتمه داد و به دارائي افراد يك اعتبار و ارزش اقتصادي مخصوصي داده شد.

       در بدو امر مثل ابتداء هر اساس نويني يك دوره آزمايش مي بايستي قهرا طي شود : دفاتر اسناد رسمي در يك مدتي بدون يك آيين ثابتي براي رفع حوائج جاري اداره مي شد تصدي اين دفاتر شرطي نداشت و در طي چند سال اول صورت اداري کامل نداشت و به كسب شخصي و خصوصي بيشتر شباهت داشت و از حيث تجهيزات داخلي و وضعيت ظاهري متصديان آنها متناسب با اصلاحات اداري اين عصر و اتحاد شکل کارکنان دولت نبود.

       تجربه کافي از دوره آزمايش بدست آمده بود ، متصديان ، درجه کفايت خود را نشان داده بودند و موقع آن رسيده بود که حق به حق دار برسد و متصديان دفاتر اسناد رسمي تابع يک آئين ثابتي شده و امتياز فضلي مرعي ، حقوق و حدود آنها بين خود و در مقابل مردم معين و در واقع دفاتر اسناد رسمي به موجب قانون تأسيس شود.

      در سال 1316 نظر بتوجه خاصي که ...... در تحکيم اساس ثبت اسناد و املاك دارند قانون دفاتر اسناد رسمي تهيه شد .....

       بموجب اين قانون درجه سردفتران باستناد درجات علمي و سوابق حسن خدمت معلوم شد صنف جديدي بنام دفترياران تأسيس شد تا براي آينده ، سردفترانِ باتجربه و امتحان داده ، ذخيره شوند. براي تخلف سردفتران محاکمه پيش بيني شد و بجاي اينکه موقع تخلف دفتر بکلي منحل شود به فراخور اهميت تخلف درجات مختلف مجازات مقرر گرديد . براي حفظ دفتر املاك که اساس قانون ثبت املاك است تصدي معاملات ملکي موقوف به پروانه مخصوص شد که بسردفتران مجرب و معتمد منحصرا داده شود. براي ضرر و زياني که از تخلف سردفتران متوجه مردم شود حق مطالبه خسارت برقرار گرديد .

      بعلاوه در طي اجراي اين قانون يک سلسله اصلاحات داخلي هم در دفاتر اعمال شد که امروز دفاتر اسناد رسمي از حيث لباس متصديان و تجهيزات اداري و اثاثي بصورت ادارات دولتي در آمده است براي اينکه دفاتر از رقابت بين خود مصون بمانند . بعبارت اخرى معاملات را از دست يکديگر نربايند و تصدي دفتر اسناد از راه در آمد مشروع خرج و دخل کند عده دفاتر محدود شد و تقاضاهاي پي در پي تأسيس دفاتر جديد ترتيب اثر داده نشد.

      بر اثر اجراي اين قانون از اين به بعد کسي که داراي درجه علمي نباشد بتصدي دفتر اسناد رسمي پذيرفته نمي شود و معاملات مردم بدست اشخاص با صلاحيت مي افتد و از خبط و خطا محفوظ ميماند. قسمتي که اجراي آن باقي مانده همين کانون است که انتظار داشتم وضعيت متصديان مطابق قانون معلوم شود و همه مطابق قانون سوگند ياد کنند .

آقايان :

        اين کانون براي يك مقصد عالي امروز تأسيس ميشود کانون بايد در درجه اول کانون علم باشد سردفتران مجري قوانين هستند هر کس در کشور ما در اجراي قوانين دخالت دارد بايد از طبقه منور بوده و از هر حيث خود را با علم و دانش مجهز کند سردفتراني که از حيث علم و تجربه ارشديت دارند بايد بوسيله رسائل و خطابه هاي علمي همکاران خود را ار شاد کنند و باين وسيله رويه ثابت و واحدي در تنظيم اسناد و اجراء آن ايجاد شود .

       کانون در مأموريت مهم ديگر دارد يکي اينکه مراقب رفتار و کردار کارمندان خود بود. اجازه ندهد عادت بد در اين صنف رسوخ کند در هر کدام لغزشي مشاهده شود او را باندرز و تنبه هدايت کند و هر کدام قابل هدايت و اصلاح نباشند و موجب بدنامي اين طبقه شود از خود دور کنند.

آقايان :

       همان اعتقادي که در قسمت سازمان قضائي در مورد وكلاء دارم و عقيده ام اين است که قضاوت بدون اصلاح وکلاء قابل اطمينان نيست همين اعتقاد را در قسمت ثبت در مورد شما آقايان سردفتران دارم اسناد رسمي را شما تنظيم ميکنيد اگر سند از روز اول بد تنظيم شود و خداي نخواسته قصدتان صرفا جلب مشتري باشد واي بحال مردم .

      زيرا اسنادي که روي پايه هاي سست تنظيم شود شرايط آن صريح و روشن نباشد، قوانين در آن رعايت نشود  موجب تضييع حقوق مردم است و توليد دعاوي و مرافعه مي کند چگونه ممکن است ادارات ثبت اينگونه اسناد را اجرا نمايند .

      مردم از دو نظر به اسناد رسمي اهميت ميدهند: يکي مصون بودن آن از کاغذ سازي و ديگري قوه اجرائيه آن . در اين مدت که در کار هاي ثبت نظر مي کنم متاسفانه متوجه اين نکته ميشوم که بواسطه غفلت دفاتر اسناد رسمي در بسياري از موارد اسناد بطور مشوش تنظيم ميشود و بالتبع از قوه اجرائي آن کاسته ميشود تعهدات سند رسمي وقتي بدون محاکمه قابل اجراء است که صريح و منجز باشد.

      براي اينکه در آينده بيشتر در اين قسمت دقت شود مدتي بررسي کرديم و مقررات مختلفه که در تنظيم اسناد بمرور سنوات بشکل بخشنامه ها ابلاغ شده و متفرق بود و بواسطه همين تفرقه بعضي متناقض و بعضي بکلي فراموش شد بود همه را جمع آوري کرديم تجديد نظر نموديم آنچه کسر داشت به ان علاوه نموديم و يك آئين نامه جامعي براي تنظيم اسناد رسمي تهيه نموديم که در تاريخ 4 ارديبهشت امسال در مجله رسمي ابلاغ و منتشر شد . با اين آئين نامه ديگر عذري نداريد تکليف همه چيز روشن شده است . با اين آئين نامه ديگر تخلف جز سوء نيت علت ديگري نخواهد داشت .

      سال گذشته در مجمعي از آقايان سردفتران اخطار کرديم که تخلفات گذشته فراموش ميشود بشرط اينکه تکرار نشود اميدوارم اين تذكر را هيچوقت فراموش نکنيد مخصوص از رقابت بين خودتان و تجاوز از تعرفه حق التحرير که تجديد نظر و کاملا تعديل شده است بپرهيزند . شغل شما اقتضا ميکند که مورد احترام مردم باشيد بنابراين از هر گونه رفتار و کردار و حضور در جاهائي که منافي حيثيت شغل شماست احتراز کنيد.

    کساني که بمناسبت تنظيم اسناد از معاملات و خصوصيات زندگاني خود شما را آگاه ميکنند ميل ندارند که ديگران از امور آنها مسبوق شوند بنابراين اگر شما محرم اسرار مردم نباشيد شايستگي اين مقام را نداريد.

    امانت داري اولين سردفتري است مردم باعتماد رسميتي که در دولت بکار شما داده اسناد و نقود خود را به شما ميسپارند بنابراين شما در حفظ امانات ارباب رجوع بايد از بانکها خود را معتبرتر معرفي کنيد.

    شما وابسته به دادگستري هستيد اولين فريضه مأمورين دادگستري بيطرفي است بنابراين اگر شما از اين رويه منحرف شده به يکي از متعاملين بنحوي از انحاء بضرر ديگري خصوصيتي بکنيد مثلا يکي را از جزئيات معامله و نکات قانوني آگاه کنيد و ديگري را کورکورانه بامضاء سند وا داريد خيانت کرده ايد . همينطور اگر نسبت به معاملاتي که بدفتر شما مي آورند به خيال استفاده و دلالي افتاده ، معامله را براي ديگران يعني غير از کساني که به شما رجوع کرده اند تمام كنيد صلاحيت وابستگي به دادگستري از شما زائل مي شود.

     بدانيد که اينگونه لغزش ها به هيچ وجه مورد اغماض واقع نخواهد شد و وزارت دادگستري انتظار دارد که شما طوري در رفتار و کردار ساعي و پرهيزکار باشيد که در آينده دادگاه انتظامي سردفتران روي کاغذ بماند و هيچوقت عملا تشکيل نشود .

     مأموريت ديگري که کانون دارد ايجاد حسن تعاون است بين سردفتران .کانون مطابق قانون داراي شخصيت حقوقي است يعني از خود دارايي خواهد داشت و دارائي آن از سهميه هاي خودتان تشکيل خواهد شد بودجة ترتيب داده خواهد شد که يک قسمت درآمد صرف کارهاي علمي وقسمتي صرف حوائج اداري کانون و بقيه ذخيره ميماند براي روزهاي بدبختي کارمندان خودتان . براي شما هم مثل همه افراد فرض فوت وعجز از کار پيش ميآيد کانون براي اين تأسيس مي شود که با فراد خود در روز هاي تيره کمک بکند و از صغار و عائله سردفتران بي بضاعت در ايام بيماري يا بعد از فوت نگهداري نمايد.

     اجراء اين وظائف در درجه اول به عهده آقاياني است که امروز به عضويت هيئت مديره کانون انتخاب مي شوند و در درجه دوم باعموم کارمندان کانون است که بايد نسبت به يکديگر صميمي و وفادار باشند .

   ..........

 


[1] : کشورهاي مترقي و پيشرفته

   نظرات خوانندگان محترم:

نام :   مجيد طالبي دفتر 6مراغه     تاریخ و زمان ارسال :   1397/08/06   08:05:57
نظر:   سلام عليکم خدا رحمت کند منشور اخلاقي و عملي براي همه ما ست و بايد کانون چکيده ان را تنظيم و در اختيار ما قرار دهد تا به صورت تابلو در دفاتر نصب العين گردد با تشکر


نوشتن موارد ستاره دار ( نام و نام خانوادگی ، شماره دفترخانه ، نظر ) اجباری است.
 
 
     *   نام و نام خانوادگي و شماره دفترخانه:
         آدرس ایمیل ( پست الکترونیکی ) :
*   نظر :           
  
      

 
    صفحه اصلی
    پست الکترونیکی
    کنترل پنل
    اسناد رسمی آذربایجان شرقی
    تماس با ما


  کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی - کلیه حقوق محفوظ می باشد © 2015
 
 © 2015 The Notaries Association of East Azerbaijan - All Rights Reserved.
  Website Developed by EAZ-Notary