ماه شعبان المعظم و اعياد مبارک شعبانيه بر تمامي شيعيان مبارک باد
 
Tabriz Notary  
 امروز پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398

مناسبتهای ویژه

  بازدیدکنندگان آنلاین: 743 نفر


عضویت در کانال رسمی کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی در تلگرام
گواهی امضای الكترونيک
کمیسیون حقوقی و وحدت رویه
لیست مراکز درمانی طرف قرارداد
دانلود نرم افزار تلفن اسناد رسمی استان آذربایجان شرقی
دانلودها و راهنماها
دانلود فرمهای ارزش معاملاتی املاک
دانلود نرم افزار AnyDesk
     اخبار ...

مراسم بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمي در سالن پتروشيمي تبريز برگزار شد

           [ تاریخ انتشار: 1396/10/12 -  کد: 483 ]

مراسم بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمي در سالن پتروشيمي تبريز برگزار شد

مراسم بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمي در سالن پتروشيمي تبريز برگزار شد

 

 مراسم گراميداشت روز دفاتر اسناد رسمي شامگاه روز پنجم دي ماه  1396 در سالن پتروشيمي تبريز با حضور اجتماع پرشور سردفتران و دفترياران استان برگزار شد. در اين مراسم رئيس کل دادگستري استان و شوراي معاونين و برخي قضات دادگاه تجديدنظر دادگستري استان ، مديرکل ثبت اسناد و املاک استان و معاونين ايشان ، روساي واحدهاي ثبتي تبريز ، اساتيد حقوق دانشگاه تبريز و بازنشستگاه سردفتر و دفتريار و برخي از وکلا و مشاوران قوه قضائيه جزو مدعوين مراسم بودند.


  در اين مراسم ابتدا رئيس کانون سردفتران و دفترياران استان ضمن خير مقدم گويي به ميهمانان و تبريک اين مناسبت با اشاره به پاره اي از دغدغه هاي مهم، از سردفتران و دفترياران استان خواست تا در مورد مسايل صنفي خود حساس بوده و نقش آفريني کنند او در اين رابطه به مشکلات حاد مالي کانون در سنوات آتي، توزيع نامطلوب درآمد در ميان دفاتر و اثرات سوء آن در مسايل کلان صنفي در کشور و  حريم شکني برخي نهادها نسبت به دفاتر اسناد رسمي مانند نيروي انتظامي و دفاتر پيش خوان، توضيحات مختصري ارائه داد.


محمدرضا اديب در بخش پاياني سخنان خود به وضعيت فعلي مديريت کانونها پرداخت و افزود وجود مديران پاره وقت سرمنشأ بسياري از مشکلات ديگر نيز هست و اقتضا دارد کانونهاي سردفتران و دفترياران داراي مديران فعال تمام وقت باشند تا بتوانند سکاندار خوبي براي کشتي طوفان زده دفاتر اسناد رسمي باشند او در اين رابطه کانونها را نيازمند يک اصلاح ساختاري در بخش مديريت خود دانست و اظهار داشت تا اين امر محقق نشود هرگز نميتوان به بهبود کامل وضعيت در حوزه هاي ديگر اميدوار بود.


رئيس کل دادگستري استان هم در سخنراني خود پس از تبريک اين مناسبت از طرف مجموعه دادگستري استان، با اشاره به اينکه کانون سردفتران هر چند از نظر سيستم کاملا مستقل است اما دفاتر اسناد رسمي به لحاظ ارتباط کاري ، همکار و معين دستگاه قضايي بوده و از نظر حاکميتي زير چتر دستگاه قضايي مي باشند ابزار اميدواري کردند که روز به روز شاهد اعتلاي توجه مردم به ثبت اسناد و شانيت و تاثيرگذاري اين مجموعه در اجراي عدالت اسلامي باشيم.


حجت الاسلام والمسلمين مظفري اظهار داشتند عليرغم وجود مقررات محکم و استوار قانوني و تاکيد قانون ما بر ثبت معادلات حقوقي اشخاص جامعه در دفاتر اسناد رسمي و رسميت بخشيدن و اعتبار قانوني دادن به مجموعه دفاتر اسناد رسمي که برگرفته از موازين شرعي و قراني ما خصوصا آيه مبارکه 282 سوره بقره که مبناي شعار دفاتر اسناد رسمي است مي باشد و علي رغم اينکه در قوانين لازم الاجراي متعددي از جمله موادي از  قانون ثبت قانونگذار  به اعتبار بخشيدن به اسناد رسمي تکليف کرده و عدول از آنها را تحت شرايطي تخلف و حتي جرم قلمداد کرده است حتي براي قاضي که فصل الخطاب اختلاف مي باشد اما متاسفانه بنا به مصالحي ما در خيلي موارد اسناد رسمي و الزام قانوني براي ثبت معادلات حقوقي را کنار گذاشته ايم که الان به مروز زمان ثابت شده است که هيچ مصلحتي در کار نبوده و اين امر باعث شده روز به روز در اين جامعه پيشرفته اموال مردم که به نوعي حيث و موجب تعلقات خاطر مردم است در معرض تضييع قرار گيرد و تا به حال خيلي به عمق فاجعه توجه نکرده بوديم ولي گذر زمان ضرورت حضور مردم در دفاتر اسناد رسمي و ثبت جزيي ترين معادلات مالي و حقوقي شان را بر همگان اثبات و آشکار نموده است بهترين علامت و مدعا وجود اين همه پرونده در سيستم قضايي است.


ايشان در بخش ديگري از سخنان خود ضمن ايراد اين نکته که مراکز دلالي که صرفا مي بايست دلالي مي کردند اما امروزه نقش مشاور حقوقي و سردفتر اسناد رسمي را ايفاء کرده و همه کارها را خودشان انجام ميدهند گفتند حاکميت و قانونگذار در برخي موارد به مجموعه دفاتر اسناد رسمي بي توجهي مي کند که در آينده ضررش را خواهيد ديد و اين امر جامعه را دچار مشکل خواهد کرد.


رئيس کل دادگستري استان، توجه به تبليغات در حوزه کاري دفاتر اسناد رسمي و اهميت و ضرورت اطلاع رساني در خصوص ثبت اسناد رسمي در دفترخانه ها را يک موضوع مهم و پر اهميت دانستند و با انتقاد از عملکرد ضعيف کانون هاي سردفتري در اين خصوص گفتند امروزه حتي برخي از خواص به وجود دفاتر اسناد رسمي و تاثير ان بر معادلات حقوقي آشنا نيستند و حسب ظاهر به خاطر فرار از هزينه هاي تنظيم سند دچار گرفتاري ها عمده اي مي شوند در حالي که هزينه تنظيم سند در دفاتر اسناد در مقايسه با برخي نهادي هاي مشابه و موازي نظير مشاورين املاک ، خيلي پايين است و بر کانون سردفتران و دفترياران استان لازم است به انحاء مختلف و با شيوه هاي نوين جايگاه دفاتر اسناد رسمي و اهميت سند رسمي را بشناسانند و تبليغ کنند.


ايشان در پايان با اشاره به اجراي قانون پيش فروش ساختمان در شهر تبريز تاکيد کردند که از زمان اجراي اين قانون بسياري از جرايم و دعاوي مرتبط در اين حوزه کاهش قابل توجهي داشته است.


در ادامه، مدير کل ثبت اسناد و املاک استان، آقاي کاظم به پايي در بيانات مختصري به سردفتران و دفترياران تبريک گفتند و از حضور ميهمانان تقدير و تشکر کردند ايشان فعاليت دفاتر اسناد رسمي را سبب امنيت روابط حقوقي و تثبيت مالکيت عنوان کردند و 6 دي را مناسبتي مهم براي سازمان ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمي دانستند.

 در ادامه جلسه از مسئول کميته پارلماني کانون استان و چند نفر از بازنشستگان و با اهداي لوحي تجليل بعمل آمد.

 

در پايان مراسم نيز سروده اي در مدح سردفتر توسط آقاي مرتضي عادلي شهير سردفتر دفترخانه 21 ممقان قرائت شد:

 

هماره امنيت خاطر آورد محضر

از آنكه نزد همه واثق است سردفتر

 

قلم به دفتر او سستها كند محكم

قلم بنازدازاو ،او هم از قلم مفخر

 

خدا مروج شأن كتابتست و نهاد

براي كاتب بالعدل رتبه اي برتر

 

كمربخدمت اگر بسته چشم بگشاده

به ماده هاي قوانين و فقه لايحضر

 

قلم بكار نگيرد متابع زر و سيم

به نفس خويش مطاوع كند زروزيور

 

عمل بكار كتابت جز اين نكردست او

كه خلق را به صلاح و رضا بود رهبر

 

ضمان اصل سندشغل بافضيلت اوست

سند زرد و ز ترديد ،گشت از او به حذر

 

وثيق اوست به دفتر ،دبير و دفتريار

كمر نهاده  بخدمت كنار يكديگر

 

درخت معدلت از نور او ثمر گيرد

اگر چه آب و هوا نيز ميدهند ثمر

 

و آسمان عدالت كه قوس رنگينش

ملون است به قاضي ، وكيل ،سردفتر

 

درود بر ششم دي ،دويست و هشتادو،

دو روز رفته ي از سال ،روز پر گوهر

 

درود بر وليكتب دويست وهشتادو،

دومين نشانه ي نازل شده به پيغمبر

 

درود خاصه به سردفتران ،به دفتريار

درود ما به ادارات  ثبت   خدمتگر

 

   نظرات خوانندگان محترم:

نام :   مهدي رجب علي پور 163 سردرود     تاریخ و زمان ارسال :   1396/10/14   09:18:22
نظر:   بنام حق : تشكر و قدرداني وافر از هيات مديره و مخصوصا جناب آقاي اديب واقعا زحمات زيادي را متحمل شده بودند . انشاالله خداوند ياريشان باشد. و در همه حال سربلند و سرافراز باشند. واقعا شب بياد ماندني بود.


نوشتن موارد ستاره دار ( نام و نام خانوادگی ، شماره دفترخانه ، نظر ) اجباری است.
 
 
     *   نام و نام خانوادگي و شماره دفترخانه:
         آدرس ایمیل ( پست الکترونیکی ) :
*   نظر :           
  
      

 
    صفحه اصلی
    پست الکترونیکی
    کنترل پنل
    اسناد رسمی آذربایجان شرقی
    تماس با ما


  کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی - کلیه حقوق محفوظ می باشد © 2015
 
 © 2015 The Notaries Association of East Azerbaijan - All Rights Reserved.
  Website Developed by EAZ-Notary